Jan Masaryk: pravdivý příběh

24.06.2019

Co čtenáře na knize upoutá jako úplně první věc, je její obálka. Na té je vyobrazen populární český herec Karel Roden, který ztvárnil filmovou roli Jana Masaryka v nejnovějším filmu režiséra Julia Ševčíka. Jistě to byl ze strany vydavatele velmi promyšlený a, řekněme si na rovinu, dobrý marketingový tah, jelikož taková obálka zaujme čtenáře rozhodně více, než kdyby byl na obálce vyobrazen skutečný Jan Masaryk. Většina čtenářů by si myslela, že jde zase o "pouhý" další životopis tohoto velikána české politiky. Ovšem na druhou stranu musíme podotknout, že to může čtenáře rovněž zmást, a to v tom smyslu, že si bude myslet, že se jedná o předlohu, podle které byl film, jež získal celkem dvanáct Českých lvů, natočen, případně že jde o knihu, která byla podle filmu napsána. Není tomu tak.

Jde o první ucelený a dosud zřejmě nejobjektivnější životopis Jana Masaryka. Vedle neznámých faktů z jeho soukromého života a ze života jeho rodiny, tedy, kdo byl Jan Masaryk a z jaké rodiny pocházel, přináší kniha také zasvěcený pohled na jeho diplomatickou kariéru. Čtenář tak nahlédne do zákulisí československé zahraniční politiky, na jejímž utváření se Jan Masaryk ve své době podílel z pozice ministra zahraničí Československa.

Že byl Masaryk významným diplomatem, zapáleným vlastencem, který za svým národem stál, jistě z časů studii víme. Ale až detailní pohled na jeho veřejné působení, jež se v knize krásně prolíná s jeho soukromím, nás zasvětí do časů, kdy trpělivě a vytrvale budoval svou kariéru, žebříček, po kterém, také díky vlivu svého slavného otce, stoupal pomalinku vzhůru. Všem těmto událostem samozřejmě předchází popis jeho dětství a dospívání.

V knize se dovídáme o jeho psychických problémech a depresích, které podědil po své matce a z nichž se léčil dokonce na americké klinice, či o jeho vztahu se svým otcem, prvním československým prezidentem, T. G. Masarykem. Jan totiž hodně špatně snášel fakt, že je nositelem tak slavného jména. Sám se dosti podceňoval a trpěl pocitem toho, že vlastně nikdy ničeho nedosáhl vlastním úsilím a pílí. Jednoduše si nevěřil. Masaryk byl bojovníkem proti nacismu a antisemitismu, a vyzdvihoval potřebu vytvořit Organizaci spojených národů.

Byl šarmantním společníkem, měl řečnický talent a u lidí byl velice oblíbený. Čtenáře překvapí snad jen fakt, že se po válce stýkal a tykal si se členy KSČ.

Taktéž ten, kdo čeká konečné rozuzlení, jak to bylo s jeho skonem, bude zklamán. Na tuto otázku stále nebyla nalezena odpověď. Je zde dokonce naznačeno, že se opravdu mohlo jednat o sebevraždu.

Kniha se čte velmi dobře. Forma není vůbec nudná, ačkoliv se životu Masaryka věnuje opravdu podrobně. Nečekejte žádné bulvární, ničím nepodložené senzace. To však dělá knihu výjimečným dílem.


Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2016 nakladatelstvím Mladá fronta. V pořadí jde o 3. aktualizované a doplněné vydání. Celkem má 388 stran. ISBN 978-80-204-4346-5.

Poznámka: Kniha byla věnována na akci FOK (Festival ostravských knihoven 2018)


Recenze byla publikována rovněž na blogu @Denisinsvet

Denisin knižní a cestovatelský svět
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky