Lov na Židy

11.02.2022

Akademická práce Jana Grabowského je tnutím do živého a v Polsku po více než sedmdesáti letech vzbudila živou debatu o tom, do jaké míry byli Poláci spolupachateli holocaustu a do jaké míry oběťmi nacisticko - stalinistické okupace. 

Na příkladu jednoho okresu v Malopolském vojvodství se tu odhaluje chování Poláků a Ukrajinců k židovským sousedům za druhé světové války. Autor se v knize zaměřil na okres Dabrowa-Tornowska, kde byly polské útoky snad nejbrutálnější. Antisemitsky naladěné obyvatelstvo totiž fungovalo jako dobře namazaný stroj a nacisté dokázali pomocí metody cukru a biče přimět ke spolupráci i ty, kteří se k židovské otázce stavěli nejednoznačně. Židé se v neanonymním prostředí vesnice neměli kam schovat a živoření v lesích jim nedávalo moc šancí k přežití. Těžkou ironií osudu se pak stal konec války, kdy se zbytky přeživších Židů ocitly nejen ve smrtelném sevření mezi Němci a Sověty, ale plnili doslova roli štvané zvěře hnané hysterií domorodců. 

Dílo Grabowského mě osobně otevřelo oči v otázce, kterou jsou si doteď často pokládala - proč se Židé neschovávali před transportem, neutekli z měst někam na odlehlou vesnici... Kniha je plná citací a historických pramenů, odkazů, použité a odkazující literatury pro další bádání.


Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím Academia. Celkem má 428 stran. Edice: Historie. Napsal Jan Grabowski. Z anglického originálu přeložil Jan Krist. ISBN 978-80-200-2965-2.

Denisin knižní a cestovatelský svět
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky