Stalo se prvního září
"Bůh je dobrý a všemohoucí, jen lidí nevědí, proč svou všemohoucnost drží na uzdě. Příčinou je, že dal člověku svobodnou vůli." - str. 158 -
Číst knihu pana docenta Rankova, pro mne představovalo velkou výzvu, a nakonec i nesmírný zážitek. Konkrétně na tento jeho úplně první román jsem se těšila již delší dobu, ale ne a ne nalézt odhodlání. Měla jsem tu čest pana docenta poznat osobně, při svém doktorském studiu v Bratislavě. Báječný člověk. Za zmínku jistě stojí i řada ocenění, jež autor za knihu získal - Cena Evropské unie za literaturu, Cena čtenářů v soutěži Anasoft Litera a Angelus, Literacka Nagroda Europy Środkowej.
Působivý historický román "Stalo se prvního září" je příběhem tří chlapců narozených roku 1925 a žijících ve jihoslovenském městě Levice. Dospívání kamarádů Honzy, Pétera a Gabriela není narušené žádným svévolným politickým hašteřením, o to horší je později přijmout fakt, že Čech, Maďar a Žid nesmí mít vlastně vůbec nic společného. S nástupem silného antisemitismu a následně počátkem druhé světové války se však jejich životy mění od úplné základu.
Hlavním pojítkem těchto tří "mušketýrů" ovšem není jen jejich opravdové přátelství, které překlene i ty nejhorší možné scénáře, ale zejména jejich spolužačka a kamarádka, krásná Slovenka Mária. Všichni čtyři se probíjí klíčovými milníky a událostmi v letech 1938 až 1968, které střední Evropu poznamenaly - demokracie, válka, totalita, demokratizace, reslovakizace, okupace. Autor znamenitě vypráví a nemilosrdně popisuje tíhu doby, nacionalismus a tlak vetřelců i vnitřních nepřátel: Nacistů, gestapa, Sovětů, SNB, STB.
Všechny románové postavy jsou natolik rozdílné, a přesto schopné spolu koexistovat! Je zde krásně popsáno, jak rychle se člověk může nadchnout pro novou myšlenku a jak trpce může jeho přesvědčení doznít. Dobrý dojem na mne udělalo rovněž vykreslení nově se rodícího státu Izrael.
Ač se to zdá neuvěřitelné, našly se v knize pasáže, které mě rozesmály, viz. Májka, jedenáct rakví, maršál Koněv.
Román končí rokem 1968 s poměrně otevřeným koncem. Určitě by stálo za to napsat pokračování. Rozhodně nebudu sama, koho by zajímalo, jak to dopadlo s emigrací hlavních hrdinů a jak se dařilo Márii s dcerou v tehdejším Československu.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2010 nakladatelstvím Host. Celkem má 371
stran. Napsal Pavol Rankov. Ze slovenského originálu přeložil Miroslav Zelinský.
Ilustroval Petr Nikl. ISBN 978-80-7294-351.